HTML

Kínai Kaland

Élménybeszámoló Kínában töltött hónapjainkról. Kung Fu is. Panda is. Kaland is. Posts with English summaries!

Utolsó kommentek

  • Krisztina Kottyán: A videó teljes verziója: www.youtube.com/watch?v=IDew5lLslf0 Bár most már cikinek érzem a mozgásomat rajta...ha nem is mutat olyan szépen, élveztem legalább :) (2015.02.28. 19:03) Sebastian meglepije
  • ktina: @Shaolin Bunny: Köszi szépen! Az út nagyon jó volt, Pekingbe kicsit be tudtunk nézni :) De itthon másnap már munka volt, és azóta is nagyon elfoglalt vagyok a munkámmal! A bőröndök egy része még ki ... (2012.02.24. 20:00) Ég veled, Fuzhou!
  • Shaolin Bunny: Arról már lekéstem, hogy jó utat kívánjak haza, de: remélem minden rendben ment a hazafelé úton! :) Majd várom a további bejegyzéseket! (2012.02.18. 21:23) Ég veled, Fuzhou!
  • Shaolin Bunny: Az idézet nagyon helytálló és egyszerűségétől szép. Ha nem baj, kölcsön is vettem, mert nagyon megtetszett. :) A kaligráfia is nagyon jól néz ki! Egy ilyet én is kitennék itthon a szobám falán. (2012.02.11. 17:48) Kung-fu szünet
  • ktina: @nóra73: Szia :) Nem tudjuk megvárni a napot, jövő héten már otthon vagyunk. Itt elég vicces az időjárás, egyik nap +17 fok van és napsütés, másik nap meg +6 és eső. De az otthoni fagyok egyáltalán ... (2012.02.10. 01:38) Lampion Fesztivál
  • Utolsó 20

2011.08.19. 10:25 ktina

Kung-fu verseny Kínában

Címkék: kína video sport kung fu tai chi wushu

2011. július 29., augusztus 4-5.

 

Elsősorban kung fu kedvelőknek ajánlom.

 

Az edzőim már három alkalommal elvittek kung fu bajnokságra, nem is gondoltam, hogy erre ilyen hamar alkalmam nyílik. :) Először egy tartományi tai chi versenyre néztünk be, amin egyetemek hallgatói mérték össze tudásukat. A következő héten a 12 év alattiak kétnapos wushu versenyén voltunk, ami szintén tartományi bajnokság lehetett.

(Csak a fogalmi rend kedvéért: mindkét verseny wushu = kung fu verseny volt, csak az egyiken több volt a tai chi gyakorlat. :))

 

 

 

 

Nem elég tudni, hogy Kínában a wushu nemzeti sport, meg kell tapasztalni élőben, hogy ez mit jelent! Élmény volt látnom a nagy pástokat, a versenyzőket, akik csak jöttek, és jöttek és nem fogytak el, és úgy adták elő a formákat (套路    tào lù), mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne.

 

 

(Tai chi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mindkét verseny résztvevői amatőrök voltak, akik hobbi szinten űzik a kung fut, vagy még nagyon fiatalok, és max. egy éve tanulják. Ennek tudatában azért olykor-olykor így is leesett az állam, hiába nem most jártam életemben először harcművészeti versenyen! A legkisebbeknek is bonyolult (bár ez csak nézőpont kérdése), nehéz elemeket tartalmazó formagyakorlataik voltak, amelyekben alaptechnika például a pillangó rúgás, a spárgába érkezés, a nehéz állások 3 másodperces kitartása. (Jó pár éve nekem is kedvelt technikám volt a spárgás földre érkezés – na akkor kellett volna elkezdenem wushuzni, amikor még meg tudtam csinálni! :))

 

 

("Cigánykerék" a levegőben.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Mérlegállás)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Mély alapállás "majom" stílusban)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A verseny lebonyolításából annyit tapasztaltam, hogy 14 bíró ül pástonként, ebből kilenc pontozó. A pontszámokat krétával fekete táblára írják. Elsőre az összpontszámot emelik fel, ami 6 – 9 között mozgott. Utána hárman pontokat emelnek a magasba, majd hárman olyan táblákat mutatnak fel, amin x-ek és pipák vannak, majd megint pontok következnek. Azt gondoltam, hogy az x-ek és pipák bizonyos kötelező elemek meglétét – hiányát jelölik, de mindig az x-ből volt több (ennyit meg csak nem lehet rontani), szóval ezt még ki kell derítenem.

 

 

(Bírói asztalsor)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roggenek köszönhetően van videóm a "kínai youtube"-ról a bírói módszertanról, amely bemutatja, hogy az alaptechnikákat illetően mire figyeljenek a bírók. Ez alapján A – C kategóriában történik a pontozás, a C a legnehezebb, legösszetettebb technikákat rejti. Akit érdekel,  I T T megtalálhatja.

 

Néhány ruhaköltemény különösen tetszett. A versenyzők ugyanis nagyon változatos színű és mintájú öltözékben vannak. A lányok – gyerekek is – előszeretettel öltenek magukra a ruhájukhoz illő sminket, akárcsak a ritmikus sportgimnasztikában.

A következő fegyverekkel mindenki tartott bemutatót: kard (chien), hosszú bot (gun). A fő fegyverek közé tartozik még a szablya (dao) és a lándzsa (ji), valamint sokféle változataik.

 

Aki szívesen csodálna professzionális wushut az említett fegyverekkel, a következő versenyek megtekintését ajánlom:


Wushu Tournament Beijing 2008

 

Kínai Nemzeti Bajnokság 2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Wushumanók)

 

 

 

 

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kinaikaland.blog.hu/api/trackback/id/tr43164421

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ktina 2011.08.25. 13:00:22

Mivel félreérthetően használom a fogalmakat: wushu jelentése harcművészet, a kínai harcművészetek összefoglaló neve. De a különböző kung fu stílusokból kinőtte magát a modern wushu, mint versenysport, és önálló harcművészeti ág. Ennek két része a formagyakorlat és a sanda.
Minden kung fu tehát wushu, így a tai chi is, mivel harcművészet.
süti beállítások módosítása